Samhälle
Köpenhamns flygplats vill införa snabbtest för att få igång flygtrafiken
Snabbtest för covid-19 som ger svar inom 30 minuter för alla resenärer som kommer till Danmark från land med hög smittspridning. Det kan vara räddningen för flygbranschen, uppger Köpenhamns flygplats i sin delårsrapport.
I samarbete med den danska regeringen undersöker Köpenhamns flygplats nu hur snabbtest ska kunna införas på flygplatsen så fort som möjligt. Det skulle i praktiken innebära att alla resenärer från röda eller orange länder, det vill säga länder med hög smittspridning, ska testa sig vid ankomst till Danmark.
Dessa snabbtest har redan införts på test på andra europeiska flygplatser. I delårsrapporten framgår det att Köpenhamns flygplats ledning och styrelse är eniga om att införandet av snabbtester är helt avgörande för att säkra flygbranschens återhämtning. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark10 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
