Danmark
Köpenhamns flygplats sänder hem 1 500 anställda med lön och pausar investeringar

Som en följd av coronapandemin har passagerartrafiken på Köpenhamns flygplats i Kastrup minskat med 70 procent den senaste tiden och väntas minska ytterligare de närmaste dagarna. Därför lanserar flygplatsen ett sparprogram som innebär att uppemot 1 500 av bolagets 2 600 anställda sänds hem med lön under den närmaste tiden samtidigt som investeringarna pausas. Flygplatsens hålls dock fortsatt öppen bland annat för den viktiga flygfrakten uppger bolaget i ett pressmeddelande.
Besparingsprogrammet innebär att efterhand som passagerartrafiken fortsätter att minska på flygplatsen så kommer upp emot 1 500 av bolagets 2 600 anställda att permitteras med lön i enlighet med den lönekompensationsordning som regeringen avtalet med arbetsmarknadens parter. Det innebär att staten fram till den 9 juni betalar 75 procent av lönen om den permitterade personalen inte sägs upp. På flygplatsen arbetar totalt närmare 23 000 personer när även flygbolag, servicebolag, restauranger och butiker räknas in. Nu kommer en stor del av flygplatsens 91 butiker och 46 restauranger tillfälligt att stängas ned samtidigt som två av tre landningsbanor tas ur drift för att kunna parkera ”ett högt tvåsiffrigt tal” med flygplan som tagits ur drift.
Totalt beräknar flygplatsledningen med att kunna sänka kostnaderna under 2020 med mellan 250 och 350 miljoner danska kronor genom personalneddragningar, minskad marknadsföring, färre konsulter och andra kostnader. Samtidigt pausas de pågående satsningarna i en utbyggnad av flygplatsen vilket medför minskade investeringar på mellan 400 och 700 miljoner danska kronor under året.
Det är dock inte tala om att stänga ner den danska storflygplatsen som dels har ett ansvar att kunna ta emot inkommande flyg, dels har en omfattande verksamhet med fraktflyg. Enligt flygplatsen bidrar flygfrakten till att transportera 33 procent av värdet av dansk export. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028