Näringsliv
Kastrup mot rekordår – men Arlanda växer snabbare


Bildtext: September blev artonde rekordmånaden i rad med ökande passagerarsiffror för Köpenhamns flygplats i Kastrup. Men konkurrensen med Stockholms flygplats Arlanda ökar. Arlandas tillväxt är i år högre än Kastrups. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Köpenhamns flygplats i Kastrup noterade den artonde rekordmånaden i rad under september. Men konkurrensen från Stockholms flygplats Arlanda hårdnar. Hittills i år har Arlanda växt snabbare än Kastrup. Och i Skåne blir flygpassagerarna färre. Det visar en sammaställning gjord av News Øresund.
September bjöd på den artonde rekordmånaden för Köpenhamns flygplats i Kastrup. Antalet passagerare ökade med 6,4 procent till 2,3 miljoner och transfertrafiken ökade med 14,5 procent. Mest ökar resandet till Frankfurt, Amsterdam och Stockholm. Fortsätter hösten lika bra blir 2014 ett rekordår för den danska storflygplatsen. Hittills i år har närmare 20 miljoner flygpassagerare passerat Kastrup.
– Merparten av den interkontinentala trafiken från vår region utgår fortsatt från Köpenhamn och den solida tillväxten av transferpassagerare stärker därför oss som knutpunkt. Det avspeglar sig i att passagerarantalet på våra långdistansrutter steg med 17 procent, säger Köpenhamns flygplats vd Thomas Woldbye i ett pressmeddelande.
Köpenhamns styrka som flygplats är funktionen som knutpunkt med en utrikestrafik på 18,3 miljoner passagerare under årets nio första månader som klart överträffar svenska Arlandas utrikestrafik som omfattade 13,3 miljoner passagerare under samma tid.
Men även om det går bra för Köpenhamns flygplats så växer Arlanda ännu snabbare. Under september fick Stockholms storflygplats sju procent fler passagerare och under årets nio första månader har 17,1 miljoner resenärer passerat flygplatsen vilket motsvarar en ökning med tio procent jämfört med samma tid i fjor.
Även när det gäller utrikestrafiken växer Arlanda snabbare än Kastrup, med 11 procent hittills i år jämfört med 7,4 procent.
– Utvecklingen på Arlanda är en bra barometer för hur Stockholmsregionen mår. Effektiva kommunikationer är viktigt för företagen i regionen och därmed den ekonomiska utvecklingen i Sveriges tillväxtmotor, säger Kjell-Åke Westin, flygplatsdirektör Stockholm Arlanda Airport i ett pressmeddelande.
Medan Danmarks och Sveriges storflygplatserna växer snabbt har året varit tuffare för de skånska flygplatserna. Malmö Airport har tappat tre procent av passagerarna under årets första nio månader och för Ängelholm Helsingborg Airport ligger minskningen på två procent.
Malmös flygplatschef Peter Weinhandl ser dock positivt på framtiden och pekar bland annat på nya utrikeslinjer.
– I och med fler linjer med Wizzair som startar i slutet av året och början på nästa, kommer vi att se positiva siffror igen, säger han i en kommentar till statistiken. (News Øresund)
Antal flygpassagerare
(förändring jämfört med samma tid i fjor)
Köpenhamns flygplats, Kastrup +7%
September, totalt: 2.339.515 (+6,4%)
Januari-september, totalt: 19.732.450 (+7,1%)
– varav utrikes passagerare: 18.260.511 (+7,4%)
Stockholms flygplats Arlanda +10%
September, totalt: 2.024.345 (+7%)
Januari-september, totalt: 17.077.071 (+10%)
– varav utrikes passagerare: 13.312.275 (+11%)
Malmö Airport -3%
September, totalt: 209.867 (-1%)
Januari-september, totalt: 1.574.536 (-3%)
Varav utrikes passagerare: 719.978 (-5%)
Ängelholm Helsingborg Airport -2%
September, totalt: 39.879 (-3%)
Januari-september, totalt: 301.278 (-2%)
Varav utrikes passagerare: 18.246 (-6%)
Källor: Copenhagen Airport, Swedavia och Ängelholm Helsingborg Airport
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark firar inte midsommarafton utan Sankt Hans-afton på söndag
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner