Infrastruktur
Köpenhamn och Malmö bildar ett Metroråd
Det gemensamma utredningsarbetet om en metroförbindelse mellan Köpenhamn och Malmö tar ett nytt steg när städerna nu bildar ett Metroråd. Den nya organisationen kommer att presenteras vid en pressträff under Fehmarn Belt Days som arrangeras i Malmö i början av nästa vecka. Städerna genomför just nu en fjärde etapp av utredningen om en ny fast förbindelse med finansiering från EU:s Interregprogram.
På måndag kommer Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunstyrelsens ordförande i Malmö, och Frank Jensen, överborgmästare i Köpenhamn, att presentera städernas gemensamma arbete för en Öresundsmetro. Bland annat utökas organisationen kring det gemensamma utredningsarbetet om en ny fast förbindelse med ett Metroråd. Ordförande i rådet blir Jørn Neergaard Larsen som tidigare varit arbetsmarknadsminister i Danmark och direktör för Dansk Arbejdsgiverforening. Pressmötet äger rum under Fehmarn Belt Days som i år arrangeras i Malmö.
De båda kommunerna beviljades förra året finansiering från EU:s Interregprogram för att fortsätta utreda möjligheten att bygga en tunnelbana mellan städerna. Det är den fjärde utredningsetappen som görs och inriktningen är bland annat mot möjliga stationslägen och restidspåverkan. (News Øresund)
Läs mer: Fortsatt utredning av en Öresundsmetro mellan Köpenhamn och Malmö
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag


