Danmark
Konservative byter partiledare
Sören Pape är ny ledare för Danmarks konservativa parti efter att hans företrädare Lars Barfoed hastigt bytts ut. Den nya partiledaren har varit framgångsrik som borgmästare i Viborgs kommun och har i uppgift att lyfta det krisdrabbade partiet ur en lång röstsvacka.
Det hastiga tronskiftet överraskade det politiska Danmark. Den 6 augusti meddelade Lars Barfoed plötsligt att han drog sig tillbaka från posten som partiledare. Bakom bytet ligger en lång svacka för partiet, som bland annat tappade hälften av sina mandat vid det senaste Folketingsvalet.
Bland den nya partiledaren Sören Papes hjärtefrågor finns lägre marginalskatt, ett avskaffande av tvånget att delta i läxkaféer i grundskolan och hårda insatser mot kriminella från öst.
– För mig är det verkligen viktigt med frihet för familjer, säger han till Berlingske TV.
Under 1980-talet ledde den dåvarande partiledaren och statministern Poul Schlüter Konservative till 42 mandat i Folketinget och positionen som det största borgerliga partiet. Men allt sedan dess har partiet tappat popularitet och mandat, såväl till Venstre som från 1998 till Dansk Folkeparti.
I de senaste opinionsundersökningarna har Konservative stöd av ungefär fem procent av befolkningen, vilket bara är några procent över den danska spärrgränsen till Folketinget på två procent.
I Sören Pape har Konservative funnit en partiledare som representerar landsbygden och en kommunpolitik som står utanför konflikterna i rikspolitiken. Konservative står traditionellt starkt i de mindre städerna och i jylländska Viborgs kommun med 94 000 invånare gjorde partiet ett starkt kommunval i november 2013, då de fick 16,8 procent av rösterna. Av dem personröstade nästan tre av fyra på Sören Pape.
Med sin nya partiledare hoppas partiet återvinna en del av väljarnas förtroende. En opinionsundersökning som genomfördes strax efter ledarskiftet visar att nära 25 procent av de borgerliga väljarna anser att de ser det som mer sannolikt att de skulle rösta på Konservative när Sören Pape står i spetsen.
Enligt den avgående Lars Barfoed har han själv beslutat att dra sig tillbaka efter samtal med ledande medlemmar i Konservative och han har sagt till danska medier att han redan i juni meddelade Sören Pape att han gärna såg honom som ny partiledare.
Peter Mulvany – News Øresund
Fakta
42-åriga Søren Pape Poulsen är upplärd på shippingavdelningen i pumpföretaget Grundfos och har sedan dess gått en halv lärarutbildning och arbetat som fritidshemsrektor, innan han gick djupare in i kommunalpolitiken. Sedan 2010 har han varit borgmästare i Viborg.
Antal mandat i Folketingsvalen
År | Konservative | Venstre | Dansk Folkeparti |
1975 |
10 |
42 |
|
1977 |
15 |
21 |
|
1979 |
22 |
22 |
|
1981 |
26 |
20 |
|
1984 |
42 |
22 |
|
1987 |
38 |
19 |
|
1988 |
35 |
22 |
|
1990 |
30 |
29 |
|
1994 |
27 |
42 |
|
1998 |
16 |
42 |
13 |
2001 |
16 |
56 |
22 |
2005 |
18 |
52 |
24 |
2007 |
18 |
46 |
25 |
2011 |
8 |
47 |
22 |
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen