Samhälle
Inflationen i Danmark stiger för tredje månaden i rad – från 0,7 till 1,2 procent i årstakt
Högre elpriser drev upp den danska inflationen i januari jämfört med månaden före. I januari ökade konsumentpriserna i Danmark med 1,2 procent jämfört med samma månad föregående år. Det var en ökning jämfört med december, då priserna steg med 0,7 procent i årstakt. Det visar nya siffror från Danmarks Statistik. Den högre inflationstakten jämfört med december beror till stor del prisförändringar på elektricitet, skriver statistikmyndigheten. Därmed har den danska inflationstakten nu ökat tre månader i rad i årstakt sedan inflationen bottnade på 0,1 procent i oktober förra året.
”Justerat för säsongsvariationer steg priserna med 0,2 procent från december till januari, exklusive livsmedel och energi. Detta passar ganska bra med den årliga inflationstakten på två procent, som är det indirekta målet. Inklusive livsmedel och energi steg priserna med 0,9 procent på månadsbasis, men detta återspeglar mer eller mindre slumpmässiga fluktuationer och högre skatter, inte underliggande pristryck”, skriver Danske Banks chefsekonom Las Olsen i en kommentar på LinkedIn.
Jämfört med euroländerna är Danmarks inflation fortsatt låg. I januari uppgick Danmarks EU-harmoniserade inflation till 0,9 procent jämfört med samma månad i fjol, medan den för eurozonen låg på 2,8 procent. Prisförändringar på möbler och heminredning bidrog samtidigt till att kärninflationen, som exkluderar energi- och livsmedelspriser, fortsatte att sjunka från 2,6 till 2,5 procent på årsbasis. Danska tjänstepriser har under det senaste året stigit med 4,0 procent i genomsnitt, främst på grund av högre kostnader för hyra samt restaurang- och cafébesök. Lägre el- och gaspriser har lett till att varor i genomsnitt minskat med 1,6 procent under samma period.
Från januari har Danmarks Statistik gjort vissa justeringar i hur de viktar olika kategorierna i konsumentprisindex, något som kan ha betydelse för utvecklingen i januari. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna
-
Samhälle11 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år