Näringsliv
Ikea nysatsar i flera sydsvenska städer och öppnar cityvaruhus i Stockholm och Köpenhamn
Stockholm, Lund, Halmstad och Växjö är näst på tur i Ikeas svenska expansionsplan. Nu vill möbelföretaget närma sig sina kunder där de bor och arbetar och lättare kunna hjälpa till med bland annat planering av kök och badrum. Sommaren 2022 öppnar Ikea ett cityvaruhus i centrala Stockholm och i höst öppnar man planeringsstudios i köpcentrum i Lund, Halmstad och Växjö. Dessutom byggs ett cityvaruhus i Köpenhamn som planerar att öppna 2023.
Möbeljätten Ikea vill öka tillgängligheten för kunderna och öppnar därför på flera platser inne i städer, som ett komplement till varuhusen som ligger utanför städerna. I Stockholm och Köpenhamn öppnar nya cityvaruhus år 2022 respektive 2023. Varuhuset i köpcentret Gallerian i Stockholm, som ligger ett stenkast från Sergels torg, blir fyra våningar och 8 000 kvadratmeter stort och blir Ikeas första cityvaruhus i Norden. Det skriver DN. Möbeljätten räknar med 2,5 miljoner besök per år i varuhuset och tror att de däribland kan locka nya kunder och kunder som dessutom handlar oftare.
I Lund, Halmstad och Växjö öppnar företaget redan i höst mindre planeringsstudios som är runt 80 kvadratmeter stora. Inga produkter ska kunna tas med hem från studiorna men kunderna ska kunna få hjälp med planering av rum som t.ex. kök och badrum och garderobslösningar. Varor ska kunna beställas och fås hemlevererade eller för att hämta på ett varuhus. Det är en del av Ikeas nya strategi, att komma närmre kunderna i städer och inte erbjuda alla varor att kunna ta med sig hem från en butik. Cityvaruhuset i Stockholm ska också designas för att göra det lättare för kunden att handla hållbara produkter. Ikea-koncernen sålde det senaste räkenskapsåret för cirka 18 miljarder kronor i Sverige, vilket innebar en ökning trots den pågående pandemin. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark10 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
