Politik
Idag fattas det första formella beslutet om att ombilda Öresundskomiteen till the Greater Copenhagen & Skåne Committee


Region Skånes ordförande Henrik Fritzon (S) och Region Hovedstadens regionrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S) är redan överens om att de vill ombilda Öresundskomiteen till the Greater Copenhagen & Skåne Committee men idag fattas det första formella beslutet vid ett möte i Öresundskomiteen i Malmö. Foto: News Øresund
Samma dag som Köpenhamn och Malmö inleder sitt värdskap för Eurocities årsmöte med besökare från 130 europeiska storstäder ska det första formella beslutet fattas om det förnyade samarbetet över Öresund. Klockan tio samlas de danska och svenska politikerna i Öresundskomiteen i Regionhuset i Dockan i Malmö för att besluta om att ombilda nuvarande Öresundskomiteen till the Greater Copenhagen & Skåne Committee.
Lite symboliskt sker Öresundskomiteens möte i konferensrummet Øresund i Regionhuset vid Dockplatsen i Malmö. Formellt handlar beslutet om fastställa nya stadgar som gör att Öresundskomiteen vid årsskiftet kan ombildas till the Greater Copenhagen & Skåne Committee. Ett stadgebeslut kräver 3/4 majoritet vid två på varandra följande möten. Därför kommer att andra möte i Öresundskomiteen att hållas den 2 december.
Men dramatiken lär utebli vid onsdagens möte. Vid ett möte i Öresundskomiteens verkställande utskott kom de danska och svenska politikerna förra månaden överens om att ombildningen ska bli verklighet. Malmö och Lund är visserligen inte helt nöjda med förändringen men valde att inte motsätta sig beslutet. Städerna har dock ännu inte officiellt meddelat om de vill bli medlemmar i Greater Copenhagen & Skåne Committee eller om de istället tecknar att partnerskapsavtal med den nyombildade organisationen.
Förutom beslut om nya stadgar och en provisorisk budget på 11 miljoner danska kronor för 2016 kommer information att lämnas om en rad praktiska frågor, däribland hur satsningen på Öresundshus under Almedalsveckan på Gotland och vid Folkemødet på Bornholm kan fortsätta under 2016. (News Øresund)
Läs mer: 26 av 33 skånska kommuner har sagt ja till Greater Copenhagen
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Trafikverket föreslår ny svensk-dansk utredning om ytterligare fast förbindelse