Politik
26 av 33 skånska kommuner har sagt ja till Greater Copenhagen


26 av 33 skånska kommuner har hittills sagt preliminärt ja till att bli medlemmar i den nya dansk-svenska samarbetsorganisationen the Greater Copenhagen & Skåne Committee. Malmö och Lund avvaktar och överväger om de ska bli medlemmar eller tecknar ett partnerskapsavtal med den nya organisationen. Foto: News Øresund
Malmö och Lund motsatte sig inte beslutet att omvandla det nuvarande dansk-svenska samarbetet Öresundskomiteen till the Greater Copenhagen & Skåne Committee, GCSC. Men de båda kommunerna har ännu inte bestämt sig för om de ska bli medlemmar eller teckna ett partnerskapsavtal med den nya samarbetsorganisationen.
I måndags kunde Öresundskomiteens verkställande utskott fatta ett första beslut om ombildning. Därefter ska Öresundskomiteen fatta det formella beslutet vid två möten i november respektive december.
Det nuvarande dansk-svenska samarbetet Örsundskomiteen ska den 1 januari 2016 fusioneras med danska Greater Copenhagen och bli the Greater Copenhagen & Skåne Committee. Medlemmar i den nya organisationen blir Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Skåne, de 46 östdanska kommunerna samt minst 26 av de 33 skånska kommunerna.
Malmö och Lund valde att inte motsätta sig beslutet men överväger nu om de ska bli medlemmar eller om de istället tecknar ett partnerskapsavtal med den nya organisationen. Det uppgav Malmö kommunstyrelses ordförande Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) till News Øresund efter måndagens beslut om att inleda processen med att omvandla Öresundskomiteen till the Greater Copenhagen Committee.
– Men både från Malmö och Lunds sida kommer vi med full kraft gå in för att samarbetet ska bli bra. Vi har haft synpunkter på upplägget men nu går vi vidare, sade Katrin Stjernfeldt Jammeh. (News Øresund)
26 skånska kommuner har sagt ja till Greater Copenhagen | |
Bjuv | Sjöbo |
Bromölla | Skurup |
Båstad | Staffanstorp |
Helsingborg | Svalöv |
Hässleholm | Svedala |
Höganäs | Tomelilla |
Hörby | Trelleborg |
Klippan | Vellinge |
Kristianstad | Ystad |
Kävlinge | Åstorp |
Landskrona | Ängelholm |
Lomma | Ö Göinge |
Perstorp | Örkelljunga |
Kommuner som enligt Region Skåne preliminärt har anmält intresse av medlemskap i the Greater Copenhagen & Skåne Committee | |
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen