Politik
Historisk satsning på svensk äldrevård och stora skattesänkningar i höstens budget
Historiskt stort tillskott till svensk äldrevård, kulturstöd för att stötta under coronakrisen, miljarder till uppskjuten vård och hårdare krav på arbetslösas jobbsökande. Dessutom sänks inkomstskatterna med 13,5 miljarder kronor. Det är några av delarna från höstens budgetförslag som presenterats i veckan.
Under veckan har delar av den svenska regeringens höstbudget presenterats. Den fullständiga budgetpropositionen lämnas in till Riksdagen den 21 september. Förslagen är överenskommelser mellan den svenska regeringen och samarbetspartierna Centerpartiet och Liberalerna.
Svensk äldrevård föreslås rustas upp då 7,4 miljarder kronor avsätts till kommunernas äldreomsorg under 2021. Av de pengarna är 4 miljarder kronor ett permanent årligt tillägg.
Även regionerna får miljardtillskott för att kunna genomföra vård som skjutits upp under coronakrisen.
Under torsdagen presenterade regeringens samarbetspartier Centerpartiet och Liberalerna sänkta inkomstskatter med 13,5 miljarder kronor. Ett förslag som nu ska gå på remiss.
Under onsdagen presenterades ökade kultursatsningar i form av 1,5 miljard kronor. Bland annat blir det statliga bidraget till Form/Design Center i Malmö permanent för att stärka centret som mötesplats och nod för arkitektur, design och hantverk i södra Sverige.
Budgeten innehåller också förslag med syfte att öka incitamenten för arbetslösa att söka och ta även okvalificerade jobb samt att öka tillsynen över utbetalningar från arbetslöshetsförsäkringen.
Den fullständiga höstbudgeten presenteras den 21 september. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
