Norden
Gränskontrollerna ska debatteras på nordiskt möte

Nordiska rådets ordförande danske Henrik Dam Kristensen (Socialdemokraterne) tror att gemensamma nordiska gränskontroller kan bli en het fråga när rådet möts i april. Foto: News Øresund – Jenny Andersson
Gränskontrollernas betydelse för det nordiska samarbetet ska diskuteras den 18-19 april, då Nordiska rådet möts i Stortinget i Oslo. En potentiellt kontroversiell punkt på dagordningen blir diskussionen om det ska införas en gemensam nordisk gränskontroll mot de yttre gränserna.
– Gränskontrollerna var tänkta som en temporär lösning på en extraordinär situation. Men vi ser nu att mängden flyktingar som kommer till Norden möjligen kan hålla i sig i många år framöver och därför måste vi diskutera gränskontrollernas betydelse för det nordiska samarbetet, säger Henrik Dam Kristensen (Socialdemokraterne) från Danmark, ordförande för Nordiska rådet 2016, till Norden.org.
På mötet kommer man eventuellt att diskutera möjligheten att införa en gemensam nordisk gränskontroll mot de yttre gränserna. Det har den danska statsministern Lars Løkke Rasmussen (Venstre) tidigare föreslagit, som ett alternativ till det han kallar en tung intern nordisk gränskontroll. Den svenska regeringen har ännu inte uttalat sig om förslaget.
– Jag har noterat att några har argumenterat för att Norden gemensamt ska kontrollera våra yttre gränser och det kommer sannolikt vara ett kontroversiellt ämne när de nordiska politikerna träffas vid sessionen i Oslo i april, säger Henrik Dam Kristensen. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
