Danmark
Fredag avgörande dag för Fehmarn bält-tunneln


På fredag kl 10 träffas de danska transportordföranden från de danska partierna i Folketinget för ett avgörande beslut om det ska byggas en tunnel under Fehmarn Bält och som blir ett alternativ till den nuvarande färjetrafiken mellan Rödby och Puttgarden. Foto: News Øresund
På fredag väntas de danska transportpolitikerna i Folketinget fatta det avgörande beslutet om bygget av en tunnel under Fehmarn bält för 62,1 miljarder danska kronor inklusive de danska landanslutningarna. Den stora frågan är hur politikerna ska hantera den osäkerhet som finns kring den tyska miljöprövningen av tunnelbygget mellan de två länderna.
Under tisdagen träffades transportordföranden från flera danska partier för att diskutera det försenade projektet med att bygga en 18 kilometer lång sänktunnel mellan Danmark och Tyskland. Några veckor tidigare hade de fått ta del av en finansiell analys som visade att projektet trots förseningar och fördyringar kan återbetalas på 36 år. Politikerna hade tidigare satt 39 år som absolut längsta godtagbara återbetalningstid för att projektet skulle kunna bli verklighet.
Den avgörande frågan handlar om hur det statliga tunnelbolaget Femern A/S ska hantera de offerter som kommit in. Problemet är att ingen vet exakt när den tyska miljöprövningen av tunnelbygget blir klar. I den finansiella analysen räknade man därför med två olika starttidpunkter för tunnelbygget, 2018 och 2020. För att de bindande offerterna ska vara giltiga fram tills dess krävs att politikerna betalar en ersättning till byggbolagen på flera hundra miljoner kronor.
Efter gårdagens möte var Danmarks transport- och byggminister Hans Christian Schmidt (V) optimistisk när han talade med nyhetsbyrån Ritzau även om det kvarstår en del frågetecken att räta ut fram tills mötet kl 10 på fredag.
– Men det är så positiv stämning att jag känner mig mycket säker på att vi finner en lösning på fredag, säger Hans Christian Schmidt. (News Øresund)
Läs mer: Fehmarn bält-projektets ekonomi klarade granskning
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark12 månader sedan
Stora dansk-tyska satsningar inför Fehmarn Bält-tunneln – Sverige satsar på att underlätta för den befintliga tågtrafiken
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060