Danmark
FN växer i Köpenhamn och köper för 2,6 miljarder i Danmark


Danmark har byggt nya FN-Byen på Marmormolen som gratis får användas av FN:s organisationer som idag har 1 250 anställda i Köpenhamn och som ska växa med ytterligare 125 anställda. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Nybyggda FN-Byen på Marmormolen i Köpenhamn växer med 125 anställda när organet för flyktinghjälp, UNHCR, flyttar dit sin fundraisingverksamhet. Det uppger nyhetsbyrån Ritzau.
För Danmark har satsningen på FN blivit en vinstlott visar en genomgång som Öresundsinstitutet gjorde 2012. Flera av organisationens kontor har inköpsfunktioner på plats i Köpenhamn och längre ut i hamnen finns UNICEFs varulager. Enligt en uträkning från Dansk Industri gjorde FN inköp i Danmark till ett värde av 2,6 miljarder danska kronor under 2010.
I dagsläget har FN cirka 1 250 anställda i åtta olika organisationer på plats i Köpenhamn som därmed rankas som världens sjätte största FN-stad. Ytterligare drygt 50 FN-anställda finns i Malmö där World Maritime University snart ska byta lokaler. Verksamheten ska flytta till Malmös gamla hamnkontor vid Bagers Plats som nu renoveras och byggs ut.
Danska staten betalar kostnaden för den miljöanpassade fastigheten som upplåts utan kostnad åt FN-verksamheterna ute på Marmormolen i Köpenhamns hamnområde. Med plats för totalt 1 800 anställda i FN-Byen och varulagret finns det utrymme för FN att växa ytterligare i den danska huvudstaden. (News Øresund)
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv11 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark10 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Politik9 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden10 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Norden7 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder