Samhälle
Fartkameror är inköpta och kan börja användas i Öresundstunneln 2022
Snart kan fartsyndande bilister i Öresundstunneln fångas av fartkameror och ges böter. Kameror är inköpta och kommer att monteras upp i Öresundstunneln och på Stora Bält-bron, men de förväntas bli aktiverade först 2022, skriver danska Transportministeriet i ett pressmeddelande.
Så kallad sträcknings-ATK, som mäter genomsnittshastigheten för ett fordon på en sträcka, kommer att sättas upp för att hindra fortkörning i Öresundstunneln. Kamerorna är på gång att monteras upp i Öresundstunneln och på Stora bält-bron, meddelar Transportministeriet. I Folketinget kommer initiativet om att införa automatisk fartkontroll behandlas i ett gemensamt paket mot fortkörning. Varför det dröjer till år 2022 innan kamerorna kan tas i bruk går inte ministeriet närmare in på. Hastighetsbegränsningen i tunneln är 90 km/h.
– Med sträcknings-ATK får vi bättre möjlighet att få tag i fartsyndare och förhoppningsvis kommer kamerorna också få bilister att tänka sig för en extra gång innan de trycker gasen i botten, säger justitieministern Nick Hækkerup. (News Øresund)
-
Samhälle9 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle8 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark6 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanPostnord slutar att dela ut brev i Danmark – påverkar inte Sverige
-
Danmark10 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanHelsingborg står värd för Sveriges första Natomöte
-
Politik10 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Danmark12 månader sedanKris för Köpenhamns restauranger – stagnerad konsumtion och överetablering
