Infrastruktur
Färre köper pendlarkort för tåg över sundet

Gränskontrollerna gör att resan mellan Köpenhamns huvudbanegård och Malmö Central tar 66 i stället för 34 minuter, enligt Skånetrafikens reseplanerare. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Under de två första veckorna i år minskade försäljningen av Jojo-periodkorten Öresund med 3,6 procent jämfört med samma period i fjol. Det meddelar Skånetrafiken, som även förlängt restiden mellan Malmö C och Huvudbangården i Köpenhamn från 34 till 66 minuter i sin reseplanerare.
– Vi är bara två veckor in i januari och det är för tidigt att dra slutsatser om hur resandet utvecklar sig. Vi uppfattar det som att pendlarna just nu testar olika sätt att resa för att finna det som är mest optimalt för var och en. Av kommentarerna som kommer från våra kunder framgår att flera testat bilpooler och bussar, men går tillbaka till Öresundstågen trots allt, säger Camilla Bunke, Skånetrafikens försäljningschef, i en kommentar.
DSB har ännu inte sammanställt någon statistik över årets danska försäljning av pendlarkort över Öresund. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDanska präster kan tänka sig att riva 200 kyrkor
-
Samhälle12 månader sedanPeter Danielsson blir ny landshövding i Skåne
