Samhälle
Få danskar på plats under Almedalsveckan

Sara Røpke, sekretariatschef för Greater Copenhagen & Skåne Committee var enda dansk vid invigningen av Öresundshuset den 1 juli. Övriga medverkande från vänster: Johan Wester (moderator), Anders Åkesson (1:e vice ordförande regionstyrelsen Region Skåne för Miljöpartiet), Andreas Norbrant (stadsdirektör Malmö stad) och Anders Almgren (kommunstyrelsens ordförande i Lunds kommun för socialdemokraterna). Foto: News Øresund
Få danskar och inga danska politiker deltog under Almedalsveckan i Visby i år. Det dansk-svenska Greater Copenhagen-samarbetet hade inte lika många arrangemang under Almedalsveckan som under den danska politikfestivalen Folkemødet på Bornholm. Men Greater Copenhagen & Skåne Committees nya sekretariatschef Sara Røpke var på plats under invigningen av Öresundshuset i Visby och i publiken fanns Danmarks ambassadör i Sverige, Ove Ullerup.
Generellt var få danskar på plats och medverkade under Almedalsveckan i år. Till skillnad från tidigare år var ingen dansk politiker med. News Øresund har med hjälp av ett upprop i sociala medier och en genomgång av Almedalsveckans och Öresundshuset program räknat samman att 26 danskar medverkade i någon form under Almedalsveckan. Det kan jämföras med att 34 svenskar deltog under Folkemødet på Bornholm i juni.
Öresundshusets satsning på morgenmadsmöten med Johan Wester blev en av de tydligaste dansk-svenska satsningarna under veckan. Här diskuterades allt från dansk-svenskt beslutsfattande, arbetsmarknad, danskt hygge samt ghetton och utanförskapsområden. Sammanlagt fem danskar medverkade under dessa frukostsamtal. Malmö stad arrangerade ett seminarium om Öresundsmetron, en tunnelbana mellan Köpenhamn och Malmö som är ett av två alternativ som ingår i den politiska överenskommelse, trafikcharter, som träffats inom de dansk-svenska samarbetet Greater Copenhagen & Skåne Committee.
Helsingörs kommun var en av årets stora danska deltagare med fem anställda som cyklade runt i Visby tillsammans med kolleger från Helsingborg för att informera om en fast förbindelse mellan de båda städerna, HH-förbindelsen, se separat artikel.
Från Danmarks ambassad i Stockholm kom såväl ambassadören Ove Ullerup som exportrådgivaren Stéphane Barbou des Places. Den senare var tillsammans med Hanna Johansson från danska arkitektbyrån BIG med och diskuterade visionen Loop City hos Uppsala kommun på temat om bästa recept för att bygga ihop staden.
Andra aktörer med flera danska deltagare på plats vid mötesarenorna, på talarlistorna eller vid rundabordssamtalen var Greater Copenhagen & Skåne Committee, Øresundsinstituttet, Nordiska Ministerrådet/Nordiska Rådet, STRING, GREAT och Branschföreningen för Onlinespel. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
