Cleantech
Exporten av energi och vindkraftverk slår läkemedel
Den danska exporten av energi- och energiteknik med vindkraft i spetsen uppgick till 125 miljarder danska kronor 2013. Det slår såväl landets framgångsrika läkemedelsindustri som livsmedelsexporten visar en ny analys som tagits fram av Quartz + Co på uppdrag av Dansk Industri och Dansk Energi.
Rapporten visar att energisektorn svarade för en femtedel av den danska exporten under 2013 och att branschen sysselsätter 56 000 personer i landet.
Olja och gas från Nordsjön svarar för knappt hälften av energiexporten. Vindkraftverk och annan energiteknik står för resten.
Exporten av dansk energi- och energiteknik uppgick 2013 till 125 miljarder danska kronor och är större än såväl exporten av landbruksvaror på 103 miljarder och exporten av läkemedel och medicinteknik på 71 miljarder.
Intäkterna från exporten av dansk energiteknik har ökat med i genomsnitt sju procent per år sedan år 2000 och uppgick till 68 miljarder under 2013.
– Energiindustrin utgör en grundpelare i dansk export. När utländska företag eller andra länder ska investera i den senaste energiteknologin så blickar de i stigande grad mot Danmark, kommenterar Troels Ranis, branschdirektör för Dansk Industri Energi.
Dansk Energis vd Lars Aagrad menar att siffrorna borde väcka politikernas uppmärksamhet.
– Även om lägre oljepriser är en utmaning för den samlade energiindustrin så är företagen inom den gröna energisektorn beredda att öka sitt bidrag.
Danmark är idag världsledande på tillverkning och export av vindkraftverk med framgångsrika företag som Vestas och Siemens Wind Power. (News Øresund)
Dansk export 2013 | miljarder DKK |
Energi och energiteknologi | 125 |
Lantbruksvaror | 103 |
Läkemedel och medicinteknik | 71 |
Källa: Analys från Dansk Industri och Dansk Energi |
-
Danmark1 månad sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark10 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Danmark12 månader sedan
Danska Nordic Waste har gått i konkurs och lämnar efter sig notan för miljöskandalen – och i Sverige åtalas Think Pink för grovt miljöbrott
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna