Danmark
Digitala lås öppnar för bättre arbetsrutiner i dansk hemsjukvård


Allt fler dörrar i danska bostäder får digitala låstillsatser på insidan för att göra det möjligt för hemsjukvården att öppna med hjälp av en app till deras smartphones. Foto: Flickr – Byggfabriken (CC BY-ND 2.0)
Hemsjukvården i Danmark börjar ta digitala lås till hjälp för att enklare komma in till patienterna i deras bostäder. I Frederiksbergs kommun testas digitala lås hos ett tusental medborgare med hemsjukvård.
– Den största utmaningen är att övervinna osäkerheten hos medborgarna över de nya låssystemen, men hittills har vi i stort sett bara positiva erfarenheter, säger Torben Laurén, vård- och omsorgschef i Frederiksbergs kommun, till Berlingske.
Kommunen testar ett system från det danska företaget Bekey men Torben Laurén pekar på att det finns ytterligare leverantörer som uppfyller kommunens krav – 4G, Ruko och Tunstall.
Bekey har utvecklat en elektronisk tillsats till ytterdörrens lås som monteras på insidan och som kan öppna och stänga dörren genom en app i vårdpersonalens smartphone. De boende kan använda sina nycklar precis som tidigare. Lösningen har hittills levererats till sjutton danska kommuner.
Enligt Torben Laurén är det inte ekonomiska besparingar som driver fram utvecklingen mot digitala lås utan han ser fördelar som bättre arbetsprocesser för vårdpersonalen och ökad trygghet för de boende. Vid ett akut sjukdomsfall kan närmaste vårdteam direkt öppna ytterdörren med hemsjukvårdens app istället för att som idag först åka och hämta nycklar. (News Øresund)
Läs mer:
Datachip på läkarnas namnskyltar kan spara miljoner åt dansk sjukvård
Läs mer: Herlev Hospital låter självstyrande robotar leverera mediciner
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028