Infrastruktur
Det danska togkortet Rejsekortet kommer att utvecklas med en digital app 2024
Rejsekortet, som för närvarande är ett fysiskt plastkort som ska användas för både på- och avstigning på tågresor i Danmark, kommer att kompletteras av en applösning 2024. Ett samarbete mellan Rejsekort & Rejseplan A/S har resulterat i utvecklingen av en Rejsekort-app, som har pilottestats i Nordjylland under 2022 enligt ett pressmeddelande.
En kundundersökning har visat att två av tre resenärer vill ha möjlighet till ett digitalt resekort på sin mobiltelefon enligt Kasper A. Schmidt, VD för Rejsekort & Rejseplan A/S.
Läs mer: Ny app lanserad för digitala biljettköp av kollektivtrafikresor i hela Danmark
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


