Infrastruktur
Ny app lanserad för digitala biljettköp av kollektivtrafikresor i hela Danmark
RejseBillet är namnet på den nya app som förra veckan smyglanserades i Danmark och som möjliggör för resenärerna att köpa biljett via mobilen till all kollektivtrafik i hela landet. Rejseplan & Rejsekort A/S, bolaget bakom appen, har medvetet väntat med att marknadsföra appen tills den är testad bland allmänheten. Nästa steg blir att koppla på trafikinformation om resan, säger vd Kasper Schmidt till TV2 Kosmopol.
Den nya appen, RejseBillet, är ett komplement till det befintliga Rejsekortet, som är ett fysiskt plastkort, men med lite annat upplägg.
– RejseBillet är en ny app för köp av enkelbiljetter och pendlarkort som kan användas på bussar, tåg, tunnelbana och spårväg. Med RejseBillet betalas resan i förväg, till skillnad från Rejsekort, där biljettpriset betalas efter resan, säger Kasper Schmidt, vd Rejseplan & Rejsekort A/S, till TV 2 Kosmopol.
Rejseplan & Rejsekort ägs gemensamt av åtta trafikbolag i Danmark. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
