Danmark
Den växande läkemedelsindustrin kan lyfta Danmark ur coronakrisen

Den danska läkemedelsindustrins produktion har ökat med 123 procent på tio år, och är en stor anledning till den danska ekonomins återväxt efter finanskrisen. Det visar nya siffror från Dansk Erhverv. Branschorganisationen tror också att läkemedelsindustrin kan hjälpa Danmark även ur den ekonomiska krisen som skapats av coronapandemin.
Medan den totala produktionen i dansk ekonomi vuxit med 17 procent sedan 2009 har läkemedelsindustrins produktion ökat med hela 123 procent under samma period. Därmed står branschen för fyra procent av Danmarks totala BNP idag, jämfört med 1,5 procent före finanskrisen.
Danska företag exporterade läkemedel för 127 miljarder danska kronor under 2019, vilket kan jämföras med den totala danska exporten till Sverige som låg på 122 miljarder danska kronor. Den danska läkemedelsexporten lyfts nu som en faktor som kan hjälpa Danmark ur den ekonomiska kris som följt i coronapandemins fotspår.
– När vi pratar om hur vi kommer vidare efter coronakrisen är det viktigt att vi, istället för att uppfinna hjulet igen, tittar på var vi är starka och hur vi kan bli ännu starkare. Här är life science helt centralt, säger Brian Mikkelsen, vd för Dansk Erhverv, till Berlingske.
(News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur11 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle11 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne