Danmark
Danskt biotechbolag får stort kapitaltillskott

Zealand Pharma får över 700 miljoner danska kronor till utveckling av nya läkemedel mot diabetes, fetma och tarmsjukdomar. Företagets storinvesterare, Van Herk Investments valde i förra veckan att sätta in 559,6 miljoner i bolaget, skriver Børsen.
Dessutom kommer den tyska läkemedelskoncernen Boehringer Ingelhielm, som är Zealand Pharmas partner på forskning- och utvecklingsområdet, investera ytterligare 150 miljoner danska kronor i det danska biotechföretagets arbete med fas 2-studier på läkemedel mot diabetes typ 2 och fetma.
– Självklart är det bra för oss rent finansiellt att få det här kapitaltillskottet, men det är ännu viktigare att det validerar och stärker vår plattform och Zealand Pharmas renommé, säger vd:n Emmanuel Dulac till MedWatch.
Zealand Pharma grundades 1998 och utvecklar bland annat nya läkemedel mot hormonsjukdomar. (News Øresund)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle12 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne