Danmark
Danskt biotechbolag får stort kapitaltillskott
Zealand Pharma får över 700 miljoner danska kronor till utveckling av nya läkemedel mot diabetes, fetma och tarmsjukdomar. Företagets storinvesterare, Van Herk Investments valde i förra veckan att sätta in 559,6 miljoner i bolaget, skriver Børsen.
Dessutom kommer den tyska läkemedelskoncernen Boehringer Ingelhielm, som är Zealand Pharmas partner på forskning- och utvecklingsområdet, investera ytterligare 150 miljoner danska kronor i det danska biotechföretagets arbete med fas 2-studier på läkemedel mot diabetes typ 2 och fetma.
– Självklart är det bra för oss rent finansiellt att få det här kapitaltillskottet, men det är ännu viktigare att det validerar och stärker vår plattform och Zealand Pharmas renommé, säger vd:n Emmanuel Dulac till MedWatch.
Zealand Pharma grundades 1998 och utvecklar bland annat nya läkemedel mot hormonsjukdomar. (News Øresund)
-
Näringsliv12 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Infrastruktur11 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science11 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark11 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni10 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad10 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
