Näringsliv
Danske Bank flyttar huvudkontoret till Postgrunden vid huvudbangården
Danske Bank lämnar efter 147 år sitt anrika huvudkontor vid Holmens kanal i Köpenhamn och flyttar till en ny fastighet som ska byggas på Postgrunden, granne med huvudbangården. Det nya huvudkontoret får plats till 4 150 medarbetare samt 1 000 gäster. Det meddelade Danske Bank på fredagen.
Danske Bank har haft sitt huvudkontor vid Holmens kanal sedan 1875 men beräknas lämna kvarteret 2023 för att flytta till ett nybyggt kontor vid Postgrunden vid Huvudbangården i Köpenhamn. Samtidigt samlar banken ihop sin verksamhet till två kontor i den danska huvudstaden. Utöver Postgrunden kommer koncernfunktionerna i Köpenhamnsområdet att samlas vid det befintliga kontoret i Høje Taastrup.
Redan 2016 förbereddes flytten av huvudkontor genom att Danske Bank sålde det nuvarande huvudkontoret vid Holmens Kanal till Standard Life för 1,4 miljarder danska kronor. Det nya huvudkontoret vid Postgrunden kommer Danske Bank att hyra av ATP och Danica Pension. (News Øresund)
Läs mer: Nordeas nya danska huvudkontor i Ørestad är inflyttningsklart
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna
-
Samhälle11 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år