Näringsliv
Danska spelutvecklaren IO Interactive växer i Malmö – flyttar till eget kontor

Sedan slutet av 2018 har danska spelutvecklaren IO Interactive haft en spelstudio på DevHub i Malmö. För att få plats med det växande teamet flyttar företaget nu in i egna och större lokaler granne med Caroli City och som ägs av Wihlborgs Fastigheter.
– Videospelsindustrin i Malmö har växt enormt. IOI har varit en del av denna spännande utveckling sedan vi öppnade vårt första kontor i Game Habitat DevHub i slutet av 2018. Vi ser fram emot att jobba med Wihlborgs för att etablera ett nytt hem för IOI med tillräckligt med plats och bra faciliteter för vårt växande team av skickliga utvecklare, säger Martin Buhl Svanum, Chief Operating Officer på IO Interactive i ett pressmeddelande från Wihlborgs.
Nyligen nominerades IO Interactive till Malmö Greater Copenhagen Business Award för sin satsning på att arbeta med spelutveckling både i Köpenhamn och Malmö. I Malmö har teamet varit med om att utveckla spel som Hitman och James Bond-spelet Project 007. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen