Samhälle
Danska politikfestivalen Folkemødet anställer ny direktör
Peter Christiansen blir ny direktör för föreningen Folkemødet som står bakom den danska politikerveckan på Bornholm. Peter Christiansen tillträder den 1 februari nästa år och kommer senast från en tjänst som nationell direktör för organisationen Mellemfolkeligt Samvirke.
– Jag anser att Folkemødet är ett av de viktigaste evenemangen i kampen för demokrati och jag ser verkligen fram emot att vara en del av det – samtidigt ser jag fram emot att tillbringa ännu mer tid på Bornholm, som jag älskar att besöka, säger Peter Christiansen i ett pressmeddelande.
Peter Christiansen efterträder Camilla Laudrup som lämnade sin anställning som chef för föreningen Folkemødet i höstas efter två år på posten. Folkemødet hålls nästa år under dagarna 15-17 juni. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna
-
Samhälle11 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år