Samhälle
Danska politikfestivalen Folkemødet anställer ny direktör
Peter Christiansen blir ny direktör för föreningen Folkemødet som står bakom den danska politikerveckan på Bornholm. Peter Christiansen tillträder den 1 februari nästa år och kommer senast från en tjänst som nationell direktör för organisationen Mellemfolkeligt Samvirke.
– Jag anser att Folkemødet är ett av de viktigaste evenemangen i kampen för demokrati och jag ser verkligen fram emot att vara en del av det – samtidigt ser jag fram emot att tillbringa ännu mer tid på Bornholm, som jag älskar att besöka, säger Peter Christiansen i ett pressmeddelande.
Peter Christiansen efterträder Camilla Laudrup som lämnade sin anställning som chef för föreningen Folkemødet i höstas efter två år på posten. Folkemødet hålls nästa år under dagarna 15-17 juni. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
