Infrastruktur
Dansk minister vill miljardsatsa på nya tåg


Vid var tionde avgång är de danska tågen så fulla att resenärerna får stå uppger DSB som nu ska få 1,2 miljarder till nya tåg. Foto: News Øresund
Danska pendlare protesterar allt mer högljutt mot trängseln i tågen. Nu lovar transportministern att använda 1,2 miljarder danska kronor på nya tåg.
Platserna i de danska tågen räcker inte till. Vid var tionde avgång är tågen så fulla att resenärerna får stå. Det visar en undersökning av tretton avgångar som Danmarks statliga järnvägsbolag, DSB, har låtit göra. Problemet är som störst runt storstäderna, Köpenhamn, Århus och Odense.
Enligt MetroXpress lovar transportministern Magnus Heunicke nu att trängseln ska åtgärdas genom inköp av nya tåg. Redan inom några veckor ska de mest utsatta sträckorna ha fått förstärkning:
– De håller just nu på att avsluta förhandlingarna. DSB dammsuger marknaden efter tåg till de sträckor där problemen är störst, säger han till tidningen.
Tågresandet i Danmark förväntas öka framöver. Enligt en rapport från det danska transportdepartementet kommer efterfrågan på Själland att öka med 33 procent fram till 2022. Det motsvarar 33 000 extra tågplatser, enligt MetroXpress. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028