Danmark
Dansk inflation steg marginellt i december – från 0,6 till 0,7 procent i årstakt
Konsumentpriserna i Danmark steg med 0,7 procent i december förra året jämfört med samma månad 2022, enligt nya siffror från Danmarks Statistik. Det var en liten ökning från årsförändringen i november då priserna steg med 0,6 procent. Samtidigt fortsatte kärninflationen, där energi och icke processade livsmedel räknas bort från statistiken, att falla från 3,0 till 2,6 procent i december i årstakt. Den något högre inflationen i december beror främst på prisförändringar på el och bränsle, förklarar Danmarks Statistik. Danska varupriser har fallit 2,7 procent under det senaste året, främst på grund av sjunkande elpriser. Omvänt har tjänstepriserna stigit med 4,2 procent i genomsnitt under samma period, vilket främst beror på prisökningar för högre hyror samt restaurang- och cafébesök. Nykredits chefsekonom Palle Sørensen tror att inflationen kommer att stiga igen under de kommande månaderna.
”Framöver förväntar vi oss att inflationen kommer att stiga. Särskilt mot bakgrund av att energipriserna kommer att dra ner inflationen ännu mindre, men också att de högre löneökningstakterna kommer att öka inflationen, särskilt i de högavlönade servicebranscherna”, skriver han i en kommentar till tidningen Børsen.
Nya svenska inflationssiffror för december redovisas på måndag nästa vecka. I november uppgick den svenska inflationen till 5,8 procent i årstakt enligt måttet KPI. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
