Danmark
42 danska organisationer arbetar för att bilda en ny fond för hållbart byggande

Den filantropiska föreningen Realdania har beviljat medel till att utveckla ramarna för en ny Acceleratorfond med målet att skapa en gemensam utvecklingsarena för utprovning, dokumentation och användning av nya hållbara lösningar i den danska byggbranschen. I ett pressmeddelande skriver Realdania att bakom arbetet med att skapa den nya fonden står 42 organisationer i det danska Strateginätverket för hållbart byggeri.
– Vår plan är att Acceleratorfonden ska underlätta testning, dokumentation och implementering av nya hållbara lösningar samt återanvändning och återvinning av material under kontrollerade förhållanden. Med ett tillhörande försäkrings- eller garantisystem kommer fonden att utgöra ett skyddsnät under försöken och säkra de aktörer som testar nya lösningar eller material i sina projekt. På så sätt kommer fonden att säkerställa en snabbare spridning av nya lösningar och återanvändning i byggbranschen för att påskynda övergången till mer hållbart byggande med lägre förbrukning av CO2 och icke-förnybara råvaror”, säger Hanne Ullum från Bygherreforeningen i en skriftlig kommentar.
(News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Trafikverket föreslår ny svensk-dansk utredning om ytterligare fast förbindelse