Danmark
Nina Kovsted Helk blir ny vd för den filantropiska föreningen Realdania

När Jesper Nygård efter tolv år som vd för den filantropiska föreningen Realdania lämnar sitt uppdrag efterträds han som vd av föreningens filantropidirektör Nina Kovsted Helk.
– Jag ser verkligen fram emot att ta mig an rollen som VD. Det är en uppgift som jag känner mig otroligt privilegierad att få ta mig an och som jag definitivt är ödmjuk inför. Samtidigt har jag tydliga idéer och visioner för hur organisationen kan utvecklas. Världen ser annorlunda ut idag än den gjorde under Realdanias första 25 år, och det måste vi naturligtvis förhålla oss till och bidra till. Realdania är enligt min mening en viktig samhällsaktör på platser där den byggda miljön kan bidra till en positiv utveckling, säger Nina Kovsted Helk i en kommentar.
25-årsfirande Realdania är en filantropisk förening som bildades 1993 under namnet Föreningen Realdanmark och som år 2000 sålde sin hypoteksverksamhet Realkredit Danmark till Danske Bank. Realkreditverksamhetens historik sträcker sig bak till 1797 och bildandet av Kreditkassen for Husejerne i København.
Istället för att betala ut vinsten från försäljningen av Realkredit Danmark till föreningens medlemmar bytte föreningen namn till Realdania och skiftade inriktning från finansiell verksamhet till att bli en renodlat filantropisk förening med uppdraget att ”skap livskvalitet för alla genom den byggda miljön”.
Mellan år 2000 och 2023 har Realdania delat ut 23,1 miljarder danska kronor till cirka 5 000 små och stora projekt. Bland annat har Realdania bidragit till finansieringen av bygget av nya muséer, nya gemensamma byggnader i många mindre kommuner och till projekt som inneburit att samtliga danska kommuner numera har en hållbarhetsplan. Dessutom finansierar Realdania bostadsforskning. I slutet av 2023 hade Realdania ett eget kapital på 26,7 miljarder danska kronor.
(News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag