Danmark
Danmarks största företag Mærsk splittras i två delar – transport och energi
Den nya strategin är klar för Danmarks största företag. A.P. Møller-Mærsk ska bli en renodlad transport- och logistikkoncern. Oljeverksamheten med utvinning, borriggar och servicefartyg kommer att separeras antingen som hel företagsgrupp eller som separata enheter genom samarbeten, fusioner eller börsnotering. Det meddelade Mærskkoncernens styrelse under torsdagen.
”A.P. Møller – Mærsk A/S kommer att bli ett integrerat transport- och logistikföretag” skriver styrelsen i ett pressmeddelande. Vid en presskonferens meddelade Mærsks koncernchef Søren Skou att den nya strategin även innebär att de övergår från att bygga nya fartyg och containerterminaler till att i högre grad satsa på att köpa konkurrerande företag på den överetablerad fraktmarknaden.
Förändringen betecknas som den största i Mærskkoncernens historia och innebär även att en lång rad toppchefer tvingas sluta. I somras fick dåvarande koncernchefen Nils Smedegaard Andersen sparken och ersattes av Maersk Lines direktör Søren Skou. I samband med torsdagens presskonferens meddelades att tre av fem medlemmar i Mærsks koncernledning slutar under hösten – cheferna för Mærsk Oil, APM Terminals samt koncernens finansdirektör.
Mærskkoncernen går nu från att vara indelad i fem divisioner till att vara en renodlad transport- och logistikkoncern som består av världens största containerrederi Maersk Line, APM Terminals, Damco, Svitzer och Maersk Container Industri.
Oljeverksamheten ska skiljas av från A.P. Møller-Mærsk som separata delar eller som en egen energidivision genom samarbeten, fusioner eller börsnotering. Tills vidare ingår Maersk Energy som en självständig division bredvid Maersk Transport and Logistics. Lösningen för energiverksamheten ska vara klar inom 24 månader. Maersk Energy består av Maersk Oil, Maersk Drilling, Maersk Supply Service och Maersk Tankers. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna
-
Samhälle11 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år