Danmark
Danmarks Radio värvar ny innehållsdirektör från SVT
Danska Naja Nielsen, nuvarande mediedirektör på SVT, vänder hem till Danmark och blir ny innehållsdirektör på Danmarks Radio i oktober. Hon kommer att ansvara för DR:s innehållsutbud ”som ska stödja det gemensamma uppdraget att stärka demokratin genom att förena danskarna över gränserna”, skriver Danmarks Radio.
Naja Nielsen rekryterades till SVT förra året till rollen som mediedirektör och lämnade då BBC som chef för digital and channels.
– Efter nio års jobbäventyr i USA, Storbritannien och Sverige ser jag fram emot att vända hem till en vardag i Danmark – och till DR. Tyvärr innebär det att jag måste vinka farväl till SVT och alla mina fantastiska kollegor tidigare än jag hade planerat, men lyckligtvis först efter valet i september, säger Naja Nielsen, mediedirektör på SVT, säger hon i ett pressmeddelande.
Under 2017-2020 var svenska Emma Kronqvist tv-chef på DR, men lämnade efter oenigheter om kanalens framtida riktning.
(News Øresund)
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
