Danmark
Danmark vill samarbeta på EU-nivå om asylcenter utanför Europa – Inte aktuellt för Sverige ”i dagsläget”
Efter att de danska planerna på att flytta asylprocessen utomlands sattes på paus, för den danska regeringen samtal med andra länder om ett större EU-samarbete, berättar udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S) på en pressträff på Sveriges ambassad. För Sverige är det dock inte något som finns på bordet i nuläget, enligt migrationsminister Maria Malmer Stenergard (M).
Folketinget i Danmark röstade 2021 igenom att förlägga sin asylprocess i ett annat land, och i september i fjor undertecknade de tillsammans med Rwanda en avsiktsförklaring om att flytta asylprocessen dit.
Planerna pausades dock tidigare i år, efter en kompromiss med den nya danska SVM-regeringen. Nu heter det i stället att man vill samarbeta med andra EU-länder.
– Vi ser nu att det rör på sig på europeisk nivå, och därför är det mer logiskt att göra det på EU-nivå. Vi upplever att det är många som kommer till oss och vill diskutera det, säger udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S) och nämner bland annat Holland, Tjeckien och de baltiska länderna.
Förslaget har stött på både nationell som internationell kritik, från bland andra FN:s flyktingorgan UNHCR, EU-kommissionen och EU-parlamentet. Men det har också framhållits som ett ”välkommet förslag” av den svenska regeringens stödparti Sverigedemokraterna.
Migrationsminister Maria Malmer Stenergard (M), som tidigare uttryckt stöd för liknande idéer, säger att en så kallad ”externalisering av asylprocessen i dagsläget inte finns på bordet”:
– Jag har noterat att flera länder lyft dylika förslag. Jag tror att det delvis är uttryck för en frustration över dagens system som inte fungerar, och där alldeles för många riskerar sina liv på Medelhavet. Det svenska ordförandeskapet arbetar därför hårt för att få på plats ett nytt regelverk, säger Maria Malmer Stenergard.
News Øresund – Henrik Smångs
Läs mer: Svenska migrationsministern vill ta efter danska asylpolitikens ”framgångsrecept”
-
Samhälle9 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle9 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark7 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanHelsingborg står värd för Sveriges första Natomöte
-
Politik10 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Danmark12 månader sedanDanmark går på högvarv – men danskarna är pessimistiska om den ekonomiska framtiden
-
Danmark12 månader sedanKris för Köpenhamns restauranger – stagnerad konsumtion och överetablering
