Samhälle
Covid-19 restriktionerna för Skåne förlängs – nya nationella riktlinjer väntas tas fram för jul och nyår
De skärpta allmänna råden som gäller i Skåne för att hindra smittspridningen av covid-19 förlängs till och med den 13 december. Det innebär att boende i Skåne fortsatt uppmanas bland annat att endast umgås med en liten krets andra personer utöver de man bor med, att undvika kollektivtrafik, att jobba hemifrån om det går, undvika köpcentrum och butiker och att undvika att ha fester och middagar. I de förlängda råden uppmanas även människor att hålla avstånd till varandra utomhus, skriver Region Skåne. Antalet nya smittade fall i Skåne fortsätter att vara högt och i nuläget vårdas 16 personer i intensivvård och 148 personer är inlagda på någon vårdavdelning.
Hur jul- och nyårsfirandet i Sverige kommer att bli återstår att se, men Folkhälsomyndigheten håller nu på att ta fram nationella riktlinjer som ska presenteras en bit in i december. Folkhälsomyndigheten menar att nationella riktlinjer då behövs eftersom en hel del människor väntas resa i Sverige och det då blir svårt att överblicka om det finns många olika lokala restriktioner. (News Øresund)
Läs mer: Skärpta covid-19 restriktioner införs i Skåne – umgås bara med dina närmaste och åk inte kollektivt
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


