Samhälle
Coronaläget i Skåne fortsätter att ha mer likheter med Köpenhamn än med Stockholm
Antalet patienter med konstaterad covid-19 som är inlagda för intensivvård i Region Skåne är fortsatt betydligt lägre än i de övriga svenska storstadsregionerna. Under fredagen var 19 personer inlagda för intensivvård i Region Skåne vilket kan jämföras med 46 patienter i intensivvård i Region Hovedstaden och 12 personer i Region Sjælland. I Region Stockholm var under torsdagen 221 patienter under intensivvård med konstaterad covid-19. Vid jämförelser ska dock beaktas att regionerna kan befinna sig i olika faser av covid-19 spridningen. Enligt Malmö stad är läget fortfarande stabilt. ”I det läge som Stockholm är nu förväntar vi oss att vara i slutet av maj–början på juni”, sade Per-Erik Ebbeståhl, ledningsstrateg på Stadskontoret i Mamö, vid en presskonferens den 9 april. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
