Danmark
Coop i Danmark tar bort plastlocken från yoghurtförpackningar
EU-bestämmelsen om att skruvlock i plast måste sitta fast på förpackningen har fått en oväntad konsekvens. I Danmark slopade Coop plastlocken på mjölkförpackningar för ett år sedan. Nu följer man upp med att även ta bort dem från förpackningar för yoghurt och ymer (en dansk variant av filmjölk).
Anledningen till att Coop tog bort skruvlocken från mjölkförpackningarna var att kunderna tyckte det blev besvärligt att hälla upp när locken satt fast. Genom att gå tillbaka till den traditionella kartongöppningen har man dessutom minskat klimatavtrycken.
Coop uppger i ett pressmeddelande att det är sex miljoner yoghurt- och ymerförpackningar per år som nu produceras utan plastlock. Det ger en årlig besparing på 17 ton plast och minskade koldioxidutsläpp med 48 ton.
(News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


