Danmark
Coop i Danmark tar bort plastlocken från yoghurtförpackningar
EU-bestämmelsen om att skruvlock i plast måste sitta fast på förpackningen har fått en oväntad konsekvens. I Danmark slopade Coop plastlocken på mjölkförpackningar för ett år sedan. Nu följer man upp med att även ta bort dem från förpackningar för yoghurt och ymer (en dansk variant av filmjölk).
Anledningen till att Coop tog bort skruvlocken från mjölkförpackningarna var att kunderna tyckte det blev besvärligt att hälla upp när locken satt fast. Genom att gå tillbaka till den traditionella kartongöppningen har man dessutom minskat klimatavtrycken.
Coop uppger i ett pressmeddelande att det är sex miljoner yoghurt- och ymerförpackningar per år som nu produceras utan plastlock. Det ger en årlig besparing på 17 ton plast och minskade koldioxidutsläpp med 48 ton.
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark7 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark10 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
