Fastighet
Byggstart för ESS Campus i höst


Byggnaden på totalt 18 500 kvadratmeter ska innehålla 450 kontorsplatser och 16 laboratorier och stå färdig i slutet av 2020. Illustration: ESS / Henning Larsen Architects
Nu står det klart att ESS Campus, som kommer att bestå av kontor, laboratorier och verkstäder för forskningsanläggningen European Spallation Source (ESS) anställda och besökare, ska börja byggas i höst.
– ESS Campus blir det första besökarna möter när de kommer till ESS i Lund och är därför en av de viktigaste delarna. Det här blir en mötesplats där forskare från hela världen tillsammans med ESS-anställda kommer att samlas för att förbereda experimenten – inom en rad områden, från ingenjörsvetenskap till life science och framtidens material, säger ESS generaldirektör John Womersley i ett pressmeddelande.
Byggnaden på totalt 18 500 kvadratmeter ska innehålla 450 kontorsplatser och 16 laboratorier och stå färdig i slutet av 2020. Skanska, som bygger själva forskningsanläggningen, har fått uppdraget att i nära samarbete med ESS planera och utföra bygget. ESS Campus kommer att ägas av SKR Spallation AB, som är ett privatägt bolag som upprättats med syftet att bygga och hyra ut ESS Campus, med vilka ESS har ingått ett långsiktigt hyresavtal. (News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan