Infrastruktur
Malmö och Øresundsbro Konsortiet ställer in konsert och seminarium vid brojubileet den 1 juli

Malmö stad har beslutat att ställa in den inplanerade jubileumskonserten på Öresundsbrons 20-årsdag den 1 juli och Øresundsbro Konsortiet flyttar det egna seminariet på Luftkastellet från den 1 juli till september. Coronapandemin gör att brofirandet istället blir mera digitalt med bland annat en livesändning från bron på jubileumsdagen.
– Vårt jubileumstema känns än mer aktuellt i dag. Just nu håller vi avstånd på båda sidor av sundet, med restriktioner som begränsar trafiken. Men på sikt är det viktigt att gemenskapen och samarbetet får fart igen. Vi har länge planerat för en lång rad jubileumsaktiviteter, men coronasituationen gör det nödvändigt att dra i bromsen och tänka om, säger Caroline Ullman-Hammer, vd för Øresundsbro Konsortiet, i ett pressmeddelande.
Det innebär att det inplanerade seminariet vid Luftkastellet den 1 juli samt andra planerade fysiska jubileumsaktiviteter flyttas fram i tiden. Øresundsbro Konsortiets digitala jubileumsfirande har däremot redan startat genom att visningen påbörjats av de första av drygt 20 jubileumsporträtt av “brobyggare” – personer som på olika sätt bidrar till den gränsregionala utvecklingen. Senare kommer även en film om bron.
– Vi digitaliserar firandet genom en livesändning från bron den 1 juli. Vad vi planerar att visa berättar vi lite senare, men tanken är att jubileet ska kunna upplevas hemifrån – så att vi inte hindras av de restriktioner som vi alla tar hänsyn till för att begränsa smittspridningen, säger John Alexander Sahlin, kommunikationsansvarig och projektledare för jubileet.
Samtidigt står det klart att Malmö stad ställer in den jubileumskonsert som planerades på Ribersborgsfältet den 1 juli med en budget på 1,2 miljoner kronor och en beräknad publik på 10 000 personer.
– Tråkigt men nödvändigt, säger finanskommunalråd Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) till Sydsvenskan om beslutet.
– För att inte dra på oss kostnader för något som inte skulle gå att genomföra väljer vi att backa.
Tidigare har Øresundsinstituttet, Lunds universitet och Köpenhamns universitet beslutat att flytta en inplanerad jubileumskonferens i Köpenhamn från den 23 april till den 23 oktober. Centrum för Øresundsstudier vid Lunds universitet och Øresundsinstituttet utkommer dock redan denna vecka med jubileumsboken “Checkpoint 2020 – människor, gränser och visioner i Öresundsbrons tid”. News Øresund har redan börjat publicera intervjuer från boken. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen