Samhälle
Bornholms fiskeförening nedlagd – ”fisket är mer eller mindre slut”
I början av maj upplöstes Bornholms och Christiansøs Fiskeriforening efter 141 år. ”Bornholms fiske är mer eller mindre slut”, uppger en tidigare yrkesfiskare till TV2 Bornholm. Bland annat finns begränsningar i hur många fiskar som får fångas, så kallade fiskekvoter, och fiskbeståndet uppges också ha minskat i takt med att antalet sälar, som äter fiskarna, har blivit fler. Östersjöns havsmiljö och fiskebestånd har även påverkats av bland annat utsläpp av kväve. Även om utsläppen minskar kommer det att ta 100 år eller mer att återställa havsmiljön, säger forskare till TV2.
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
