Danmark
Boeing stämmer danska staten
Flygtillverkaren Boeing stämmer Danmark. Anledningen: de har inte fått tillgång till alla dokument kring den upphandling som ledde till att Danmark i juni i stället beslöt att köpa in 27 nya stridsflygplan från amerikanska Lockheed Martin. Det skriver Ritzau.
Redan i september meddelade amerikanska Boeing att de inte håller med om den danska bedömningen av företagets stridsplan. De bad om material från upphandlingen, men har ännu inte fått det och stämmer därför den danska staten.
– Så det är alltså inte för att förhindra att Danmark köper F-35 (Lockheed Martins modell, reds anm), säger Boeings talesperson Mads Lindberg till Ritzau.
Tidigare har Boeing meddelat att bolaget behöver detaljerna från den danska upphandlingen eftersom andra länder valt att snegla på den inför sina inköp av stridsflygplan. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
