Infrastruktur
Bilresor över Öresundsbron blir dyrare nästa år samtidigt som priser sänks för lastbilar

Priset för att ta bilen över Öresundsbron, med rabattavtalet Bropass, höjs med fyra kronor från och med januari nästa år. Årsavgiften för ett Bropass höjs med fem kronor. Samtidigt lanserar Öresundsbron två initiativ för lastbilar som de menar ska minska trängseln och miljöpåverkan, skriver Öresundsbro Konsortiet i ett pressmeddelande.
Det blir något dyrare för personbilar att åka över Öresundsbron nästa år. En enkel resa, med avtalsrabatten Bropass, kommer från 1 januari kosta 139 kronor. Det är en höjning med tre procent. Inflationen ligger just nu på 2,4 procent, enligt Riksbanken.
Se alla nya priser här.
Efter nyår kommer Öresundsbron avskaffa det 50-procentiga tillägget på lastbilar som är över 20 meter långa, så kallade modulekipage. Modulekipage kan vara upp till 25 meter långa och kan transportera samma mängd gods som tre vanliga lastbilar. Genom att sänka priset för modulekipage hoppas Öresundsbron minska trängsel och miljöpåverkan genom att fler transporter görs med de större lastbilarna.
De hoppas också minska trängseln genom att sänka avgifterna för lastbilar som reser över bron mellan midnatt och klockan sex på morgonen. (News Øresund)
Fakta: Trafiken över Öresundsbron under oktober
Personbilar: -0.5 procent
Lastbilar: +7 procent
Samtliga fordon: oförändrat
Fotnot: utvecklingen avser oktober 2018, jämfört med samma månad förra året.
Källa: Öresundsbron
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur12 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028