Danmark
Berlingske Media ger sig in i kampen om danska TV 2
Efter att den danska regeringen meddelat att de avser att privatisera den statsägda tv-kanalen TV 2 har flera stora medieaktörer visat intresse. Nu ger sig också Berlingske Media in i kampen om TV 2. Det uppger flera danska medier.
– TV 2 är kända för att göra kvalitetsprodukter, och den grundinställningen och de ambitionerna passar perfekt in på det sätt vi driver våra nuvarande medier Berlingske, BTMX, Weekendavisen och public-servicekanalen 24syv på, säger Berlingske Medias vd Mette Maix till Berlingske Business.
Men Berlingske Media, som ägs av den belgiska mediekoncernen De Persgroep, är inte ensamma om intresset för den danska tv-kanalen. Både Egmont, som äger norska TV 2 och Nordisk Film, och MTG, som står bakom bland annat Viasat, är beredda att köpa danska TV 2.
Den danska regering har uppgett att de inte vill äga företag som direkt konkurrerar med det privata näringslivet, och är därför beredda att privatisera TV 2, vilket det varit tal om sedan 2002. Enligt dr.dk uppger nu danska Kulturministeriet att regeringen redan har börjat förbereda en privatisering och att det kan bli klart under 2018, då det nuvarande mediepolitiska avtalet löper ut. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn

