Arbetsmarknad
Arbetslösheten i Danmark har ökat något senaste året

Arbetslösheten i Köpenhamns stad låg på 5,0 procent i augusti i år, samma nivå som ett år tidigare. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Den danska bruttoarbetslösheten låg i augusti på 4,4 procent, visar nya tal från Danmarks Statistik. Det innebar en liten minskning jämfört med föregående månad, men en ökning med 0,3 procentenheter jämfört med samma månad i fjol.
Statistiken visar att arbetslösheten i Köpenhamns stad (Köpenhamn, Frederiksberg, Dragör och Tårnby kommuner) fortsatt ligger något högre än landssnittet, på 5,0 procent. Medan arbetslösheten på landsnivå ökat under det senaste året ligger dock Köpenhamn kvar på samma nivå som i augusti 2016.
Arbetslösheten låg i augusti på 4,5 procent i såväl Region Huvudstaden som Region Själland.
Tidigare i veckan släppte den svenska arbetsförmedlingen statistik som visar att även i Skåne har arbetslösheten har ökat under det senast året, med 0,2 procentenheter. Den skånska arbetslösheten ligger på en högre nivå än den danska, men siffrorna är inte direkt jämförbara. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
