Samhälle
Anne Skovbro blir ny vd för By & Havn som utvecklar Örestad och Nordhavn samt är delägare i Copenhagen Malmö Port

Generationsskifte. Anne Skovbro efterträder Jens Kramer Mikkelsen som vd för udviklingsselskabet By & Havn. Pressfoto By & Havn – Peter Sørensen
Anne Skovbro, 49, blir ny vd för udviklingsselskabet By & Havn som genom att utveckla de egna markområdena i bland annat Nordhavn och Örestad finansierar utbyggnaden av Metron i Köpenhamn. By & Havn är även hälftenägare i hamnbolaget Copenhagen Malmö Port.
Det nya uppdraget som vd för By & Havn tillträds den 20 augusti och då lämnar Anne Skovbro sitt nuvarande arbete som filantropidirektör i Realdania. Hon har tidigare varit direktör för Økonomiforvaltningen och planchef för Center for Byudvikling i Köpenhamns kommun och känner därför sin nya arbetsgivare väl. Anne Skovbro är utbildad vid Aalborg Universitet där hon 2001 tog en Ph.d. vid Institut for Arkitektur og Design.
Anne Skovbro efterträder Jens Kramer Mikkelsen som vd för By & Havn och som varit med om att bygga upp företaget. Jens Kramer Mikkelsen har tidigare varit socialdemokratisk överborgmästare i Köpenhamn.
– Vi ser fram emot samarbetet med Anne Skovbro som med sin starka och mångåriga erfarenhet inom stadsutveckling perfekt matchar de uppgifter som en vd för By & Havn ska hantera, säger By & Havns styrelseordförande Carsten Koch i ett pressmeddelande.
By & Havn bildades 2007 då Köpenhamns Hamn fusionerades med den del av Ørestadsselskabet som ägde marken i och utvecklade Örestad. Samtidigt bildades Metroselskabet som ett självständigt bolag ur Ørestadsselskabet. Vid bildandet av By & Havn överfördes det kapital till Metroselskabet som behövs för utbyggnaden av Metron i Köpenhamn så att bolagen därefter kunde arbeta självständigt i relation till varandra. By & Havn fick därmed en stor skuld vid bildandet men också värdefulla markområden i Örstad och Köpenhamns hamnområde. Skulden avbetalas genom vinster från utvecklingen och försäljningen av mark till byggprojekt i bland annat Nordhavn och Örestad. Det innebär att arbetet med stadsutvecklingen i By & Havns markområden finansierar utbyggnaden av Metron. By & Havn är även hälftenägare i driftsbolaget Copenhagen Malmö Port som driver verksamheten i hamnarna i Köpenhamn och Malmö samt kryssningshamnen i Visby.
Vid bildandet av By & Havn var Köpenhamns kommun och danska staten nästan jämbördiga aktieägare. Under 2015 ändrades ägarförhållandet så att danska staten överlät 40 procent av aktierna i By & Havn till Köpenhamn som ett finansieringsbidrag till den fortsatta utbyggnaden av Metron. Därefter ägs By & Havn till 95 procent av Köpenhamns kommun och 5 procent av danska staten. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
