Samhälle
Almedalsveckan blir ett fyradagars digitalt arrangemang

Den politiska festivalen på Gotland som vanligtvis pågår under en vecka blir i år huvudsakligen digital. De gällande restriktioner och osäkerheten kring prognoserna för smittutvecklingen gör att arrangörerna inte vill bjuda in till en fysisk vecka. Det blir istället en fyradagars digital arrangement via plattformen Almedalsveckan Play som arrangörerna hoppas kan nå ut till fler.
– Behovet för samtal och möten kring hur vi utvecklar vårt samhälle har kanske aldrig varit viktigare än nu? Genom att genomföra en digital Almedalsvecka så gör vi Almedalsveckan tillgängligt för fler, säger Eva Nypelius, ordförande i regionstyrelsen i Region Gotland i ett pressmeddelande.
Det diskuteras nu med riksdagspartierna, som tidigare haft var sin dag under Almedalsveckan, hur dagarna kan delas upp för partiledartal och partievents. Om smittspridningen skulle lätta i sommar finns det även möjlighet till fysiska möten på Gotland under den planerade festivaltiden den 4–7 juli 2021. (News Øresund)
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv11 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark10 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Politik9 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden9 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Norden7 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder