Samhälle
Alla nordiska länder erbjuder sig att hjälpa coronapressad svensk vård
De svenska sjukhusen är hårt pressade på flera håll i landet och under onsdagen vårdades för första gången över 400 personer med covid-19 på ett skånskt sjukhus. Nu står det klart att alla nordiska länder är villiga att hjälpa den svenska sjukvården. Det rapporterar DN.
I Stockholm är intensivvården nu överbelastad och i Skåne slog antalet vårdade covidpatienter ett dystert rekord under onsdagen med fler än 400 personer på sjukhus. Antalet smittade fortsätter samtidigt att öka vilket sannolikt innebär ett fortsatt högt tryck på sjukhusen de kommande veckorna.
För att klara av situationen kan Sverige bli tvungna att be om hjälp utanför landets gränser och nu står det klart att alla nordiska länder är villiga att bistå Sverige med hjälp om förfrågan kommer.
Det danska hälsoministeriet har kontaktat den svenska regeringen och erbjudit sin assistans, uppger DN. Även Norge, Finland och Island uppger att de står redo att hjälpa den svenska vården. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
