Näringsliv
Acceleratorprogram för skånska företag som blickar mot Tyskland
Ett sex månader långt acceleratorprogram med start i vår. Så ser Invest in Skåne och Svenska Handelskammaren i Tysklands erbjudande ut till skånska företag som är intresserade av att gå in på den tyska marknaden. Fem utvalda företag har fått plats på programmet och kommer att erbjudas bland annat individuell coachning och workshops.
Tyskland är Sveriges största handelspartner och affärsmöjligheterna mellan tyska och skånska företag är bakgrunden till Invest in Skåne och Svenska Handelskammaren i Tysklands initiativ med acceleratorprogrammet Horisont Deutschland.
– Skåne och Tyskland har en stor överlappning inom tech-industrin. Tyskland har många stora företag och Skåne kan bidra med innovativa nya startups, säger Ulrika Ringdahl, vd Invest in Skåne, i en kommentar.
De fem skånska företagen som ska delta i programmet och matchas med potentiella affärspartner i Tyskland är Elonroad, T-Meeting, Precise Biometrics, Quantum Group och Vultus. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
