Danmark
Tio länder överens om gigantisk havsvindssatsning i Nordsjön
Danmark har, tillsammans med nio andra länder, kommit överens om en rad havsbaserade vindkraftsparker i Nordsjön, enligt den brittiska regeringen. De ska kunna leverera 100 gigawatt ström och bidra till att göra Europa oberoende av rysk gas. Slutmålet är parker som kan leverera 300 gigawatt havsbaserad vindkraft år 2050.
Förutom Danmark ingår Belgien, Irland, Frankrike, Tyskland, Island, Luxemburg, Nederländerna, Norge och Storbritannien i Hamburgdeklarationen som skrevs under den 26 januari.
I deklarationen förbinder sig länderna till att bygga gemensamma havsbaserade vindkraftsparker i Nordsjön som ska kunna leverera 100 gigawatt.
Norge har gått med på att “stärka samarbetet”, men inte förbundit sig till de gemensamma projekten, rapporterar energiwatch.no. Sverige deltar inte i projektet.
2022 kom Danmark överens med Tyskland, Nederländerna och Belgien om Esbjergsdeklarationen, som gick ut på att bygga havsbaserade vindkraftsparker som kunde leverera upp till 150 gigawatt ström till 2050.
Ett år senare hade både antalet länder – och ambitionen – fördubblats till 300 gigawatt.
(News Øresund)
Läs mer: Danmark och Tyskland överens om kostnaderna för Energiö Bornholm
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
