Samhälle
Billigare diesel lockar danska åkerier att tanka i Sverige – danska staten förlorar över en halv miljard i skatteintäkter
Högre danska avgifter på bränsle har lett till att allt fler danska transportföretag väljer att tanka på den svenska sidan. Det innebär att den danska staten går miste om nästan 580 miljoner danska kronor i skatteintäkter i år, enligt uppskattningar från energibolaget OK. Enligt både branschorganisationen Dansk Transport og Logistik och OK kan utvecklingen innebära att Danmark på pappret får lägre koldioxidutsläpp eftersom utsläppen nu registreras i Sverige i stället.
Sedan årsskiftet har diesel blivit cirka två danska kronor billigare per liter i Sverige jämfört med Danmark. Detta efter att danska bränsleavgifter har höjts samtidigt som de har sänkts i Sverige. Energibolaget OK, som Berlingske har pratat med, uppskattar att omkring 137 miljoner liter diesel som annars skulle ha köpts i Danmark nu tankas i Sverige i stället. Med nästan 4,22 kronor i danska skatteintäkter per liter diesel innebär detta att danska staten förlorar nästan 580 miljoner kronor i skatteintäkter på den ökade gränshandeln.
Även branschorganisationen Dansk Transport og Logistik bekräftar trenden om att fler åkerier väljer att tanka på den svenska sidan.
”Det är inte annorlunda än att det finns gränsbutiker i Tyskland som danskarna flockas till eftersom det inte finns någon balans i skattesystemet”, säger säger Erik Østergaard, som är vd, till tidningen.
Den danska regeringen har aviserat åtgärder för att öka konkurrensen på bränslemarknaden, men inga planer finns på att sänka avgifterna.
”I det avtal som nåddes av en bred majoritet i Folketinget var det en välkänd förutsättning att gränshandeln skulle öka, särskilt mot Sverige. Det viktigaste för mig är att dieselavgiften bidrar till att skapa incitament för att göra vägtransporterna grönare”, sade skatteminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) i en skriftlig kommentar till Berlingske.
(News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
