Danmark
E.on vill bygga anläggning för koldioxidinfångning på Amager Bakke i Köpenhamn
Den tyska energijätten E.on söker, tillsammans med Amager Ressourcecenter, miljardstöd för att bygga en anläggning för koldioxidinfångning på avfallscentret Amager Bakke. Förhoppningen är att kunna fånga in 400 000 av de 500 000 ton koldioxid som årligen släpps ut.
Köpenhamn kommer inte att bli världens första klimatneutrala stad nästa år, vilket varit ett mål sedan 2012. Men drömmen om klimatneutralitet lever fortfarande, och en stor del av det handlar om koldioxidinfångning från hovedstadsområdets avfallscenter Amager Ressourcecenter. Centret släpper årligen ut en halv miljon ton koldioxid, vilket motsvarar runt en procent av Danmarks samlade utsläpp.
Nu har det tyska energibolaget E.on sökt miljardstöd av danska staten för att bygga en anläggning för koldioxidinfångning, skriver Danmarks Radio. Tillsammans med ARC hoppas E.on kunna fånga och lagra 400 000 ton per år.
Till kanalen säger Marten Bunnemann, vd för E.ON Energy Infrastructure Solutions att partnerskapet ger en ”unik möjlighet för att skapa ett internationellt föregångsprojekt som visar hur vi kan tackla en av de svåraste och mest komplexa klimatutmaningarna”.
Det hela hänger dock på om ARC och E.on får ta del av miljardstödet, som sammanlagt ligger på 28,7 miljarder danska kronor.
Danmark satsar hårt på teknik för koldioxidinfångning, men i sin senaste rapport slår Klimarådet fast att risker och förseningar med tekniken kan göra det svårt att nå sina klimatmål till 2030.
(News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
