Danmark
Mærsk utforskar möjligheten till kärnkraftsdrivna containerfartyg
Danska rederibolaget Mærsk tar ett nytt steg i sitt arbete med att minska beroendet av fossila bränslen. I samarbete med sjöfartstjänstföretaget Lloyds Register och brittiska Core Power, som specialiserar sig på kärnkraftsprojekt till sjöss, är bolaget är igång med att undersöka möjligheten att använda kärnkraft för att driva sina containerfartyg. Det framgår av ett pressmeddelande från Lloyds Register. Studien ska utvärdera de regleringar och ramverk som krävs för att använda fjärde generationens små modulära reaktorer (SMR) på containerfartyg. Dessa reaktorer används redan av den amerikanska flottan för att driva hangarfartyg, och det finns totalt 160 kärnkraftsfartyg i världen, inklusive ubåtar, enligt World Nuclear Association. Som ett led i sitt klimatarbete har Mærsk beställt en ny serie containerfartyg som kan drivas på CO2-neutral metanol samt tillsammans med huvudägaren A.P. Møller Holding bildat ett gemensamt bolag för storskalig produktion av grön metanol.
Den globala sjöfarten står för cirka 90 procent av världens handelsvaror och för nästan tre procent av de globala koldioxidutsläppen. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


